19C100PA5K
19C100PA5K 19C100PA5K - Brand New Honeywell IC Chips
Get Quote
Buy Now
19C100PA5K
19C100PA5K - Brand New Honeywell IC Chips
Manufacturer Part No: 19C100PA5K In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerHoneywell
Product CategoryIC Chips
Product-CategoryIndustrial Pressure Sensors
ProductTransducers
Operating-Pressure0 psi to 100 psi
Pressure-TypeAbsolute
Output-TypeBasic
Port-Size1/4 in - 18 NPT
Operating-Supply-Voltage15 V
BrandHoneywell
Height31.24 mm
Length22 mm
Maximum-Operating-Temperature+ 125 C
Minimum-Operating-Temperature- 40 C
Mounting-StyleStud
Pressure-PortPort
Width19.05 mm
■ GENERAL DESCRIPTION
The XC6219/XC6211 series are highly accurate, low noise, CMOS LDO Voltage Regulators. Offering low output noise, high ripple rejection ratio, low dropout and very fast turn-on times, the XC6219/6211 series is ideal for today’s cutting edge mobile phone. Internally the XC6219/6211 includes a reference voltage source, error amplifiers, driver transistors, current limiters and phase compensators. The XC6219/6211’s current limiters foldback circuit also operates as a short protect for the output current limiter and. the output pin. The output voltage is set by laser trimming. Voltages are selectable in 50mV steps within a range of 0.9V to 5.0V. The XC6219/6211 series is also fully compatible with low ESR ceramic capacitors, reducing cost and improving output stability. This high level of output stability is maintained even during frequent load fluctuations, due to the excellent transient response performance and high PSRR achieved across a broad range of frequencies.
■ FEATURES
Maximum Output Current : 150mA (VOUT<1.75V, A~D type)
: 240mA (VOUT>1.8V, A~D type)
: 300mA (VOUT>1.3V, E~H type)
Dropout Voltage : 200mV @ IOUT=100mA
Operating Voltage Range : 2.0V ~ 6.0V
Output Voltage Range : 0.9V ~ 5.0V (50mV steps)
Highly Accuracy : +2% (VOUT>1.5V)
: +30mV (VOUT≦ 1.5V)
: +1% (VOUT≧ 3.0V)
Low Power Consumption : 25μ A (TYP.)
Standby Current : Less than 0.1μ A (TYP.)
High Ripple Rejection : 65dB @10kHz
Operating Temperature Range
Low ESR Capacitor : Ceramic capacitor compatible
Ultra Small Packages : SOT-25 (SOT-23-5)
: SOT-89-5 (for XC6219 only)
: USP-6B (for XC6219 only)
■ APPLICATIONS
● Mobile phones
● Cordless phones, radio communication equipment
● Portable games
● Cameras, Video cameras
● Reference voltage sources
● Battery powered equipment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈