ATMEGA325P-20AU
ATMEGA325P-20AU ATMEGA325P-20AU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
ATMEGA325P-20AU
ATMEGA325P-20AU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: ATMEGA325P-20AU In Stock
SeriesAVR® ATmega
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.012720 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameATMEGA
Package-CaseTQFP-64
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package64-TQFP (14x14)
Number-of-I-O54 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size1K x 8
Core-ProcessorAVR
RAM-Size2K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivitySPI, UART/USART, USI
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size32KB (16K x 16)
Data-ConvertersA/D 8x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.7 V to 5.5 V
Interface-TypeJTAG SPI USART USI
CoreAVR
Processor-SeriesmegaAVR
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Analog Power Supply-
Number-of-ADC-Channels8 Channel
Input/output54 I/O
Data-RAM-Size2 kB
Data-ROM-Size1 kB
I-O-Voltage1.8 V to 5.5 V
Number-of-Timers-Counters3 Timer
Watchdog-TimersWatchdog Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Data-ROM-TypeEEPROM
DAC-Resolution-
Overview
Features
• High Performance, Low Power AVR® 8-Bit Microcontroller
• Advanced RISC Architecture
– 130 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 20 MIPS Throughput at 20 MHz
– On-Chip 2-cycle Multiplier
• High Endurance Non-volatile Memory segments
– 32K Bytes of In-System Self-programmable Flash program memory
– 1K Bytes EEPROM
– 2K Bytes Internal SRAM
– Write/Erase cyles: 10,000 Flash/100,000 EEPROM
– Data retention: 20 years at 85°C/100 years at 25°C(1)
– Programming Lock for Software Security
• JTAG (IEEE std. 1149.1 compliant) Interface
– Boundary-scan Capabilities According to the JTAG Standard
– Extensive On-chip Debug Support
– Programming of Flash, EEPROM, Fuses, and Lock Bits
through the JTAG Interface
• Peripheral Features
– Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescaler and Compare Mode
– One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare Mode,
and Capture Mode
– Real Time Counter with Separate Oscillator
– Four PWM Channels
– 8-channel, 10-bit ADC
– Programmable Serial USART
– Master/Slave SPI Serial Interface
– Universal Serial Interface with Start Condition Detector
– Five Sleep Modes: Idle, ADC Noise Reduction, Power-save,
Power-down, and Standby
• I/O and Packages
– 54/69 Programmable I/O Lines
– 64-lead TQFP, 64-pad QFN/MLF, and 100-lead TQFP
• Speed Grade:
– ATmega325PV/ATmega3250PV:
0 - 4 MHz @ 1.8 - 5.5V, 0 - 10 MHz @ 2.7 - 5.5V
– ATmega325P/3250P:
0 - 10 MHz @ 2.7 - 5.5V, 0 - 20 MHz @ 4.5 - 5.5V
• Temperature range:
– -40°C to 85°C Industrial
• Ultra-Low Power Consumption
– Active Mode:
420 µA at 1 MHz, 1.8V
– Power-down Mode:
40 nA at 1.8V
– Power-save Mode:
750 nA at 1.8V
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈