SBR60A300PT
SBR60A300PT SBR60A300PT - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
SBR60A300PT
SBR60A300PT - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: SBR60A300PT In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
SeriesSBR?
PackagingTube
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeSuper Barrier
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max300V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode30A
Voltage-Forward-Vf-Max-If940mV @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse-Recovery-Time-trr50ns
Current-Reverse-Leakage-Vr100?A @ 300V
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 175°C
Mounting-TypeThrough Hole
Package-CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier-Device-PackageTO-3P
Base-Part-Number*
Features
• Low Forward Voltage Drop
• Excellent High Temperature Stability
• Patented Super Barrier Rectifier Technology
• Soft, Fast Switching Capability
• 150ºC Operating Junction Temperature
• Lead Free Finish, RoHS Compliant (Note 2)
• Also Available in Green Molding Compound (Note 5)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈