NCP693HMN12TCG
NCP693HMN12TCG NCP693HMN12TCG - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
NCP693HMN12TCG
NCP693HMN12TCG - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: NCP693HMN12TCG In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesNCP693
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseUDFN-EP-6
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package6-UDFN (1.8x2)
Voltage-InputUp to 6.5V
Current-Output1A
Voltage-Output1.2V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.87V @ 1A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Output-Current3 A
Product Details
__
1A CMOS Low-Dropout Voltage Regulator
**The NCP693 series of fixed output low dropout linear regulators are
designed for portable battery powered applications with high output current requirement up to 1 A. Each device contains a voltage reference unit, an error amplifier, a PMOS power transistor, resistors for setting output voltage, a current limit circuits for over−current and thermal−shutdown. A standby mode with ultra low supply current can be realized with the chip enable function.**
The device is housed in the DFN 1.8x2, 0.50P surface mount package. Standard voltage versions are 0.8 V, 1.0 V, 1.2 V, 2.5 V and 3.3 V.
Features
• Maximum Operating Voltage of 6.5 V
• Low Output Voltage Option down to 0.8 V
• High Accuracy Output Voltage of 1.0%
• Built−in Auto Discharge Function for D Version
• These are Pb−Free Devices
Typical Applications
• Battery Powered Instruments
• Hand−Held Instruments
• Camcorders and Cameras
• Portable communication equipments
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈