BAS40W-04-7
BAS40W-04-7 BAS40W-04-7 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
BAS40W-04-7
BAS40W-04-7 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: BAS40W-04-7 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part-Status-
Diode-Configuration1 Pair Series Connection
Diode-TypeSchottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode200mA (DC)
Voltage-Forward-Vf-Max-If1V @ 40mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse-Recovery-Time-trr5ns
Current-Reverse-Leakage-Vr200nA @ 30V
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseSC-70, SOT-323
Supplier-Device-PackageSOT-323
Base-Part-NumberBAS40W-04
Features
• Low Forward Voltage Drop
• Fast Switching
• Ultra-Small Surface Mount Package
• PN Junction Guard Ring for Transient and ESD Protection
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈