LM4040B25IDBZR
LM4040B25IDBZR LM4040B25IDBZR - Brand New Texas Instruments Voltage References
Get Quote
Buy Now
LM4040B25IDBZR
LM4040B25IDBZR - Brand New Texas Instruments Voltage References
Manufacturer Part No: LM4040B25IDBZR In Stock
Product CategoryVoltage Reference
SeriesLM4040B25
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.050717 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-3
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-3
Tolerance±0.2%
Voltage-Input-
Current-Supply-
Current-Output15mA
Reference-TypeShunt
Output Voltage2.5V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient100ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz-
Noise-10Hz-to-10kHz35μVrms
Current-Cathode80μA
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.5 V
Initial-Accuracy0.2 %
Shunt-Current-Max15 mA
Shunt-Current-Min75 uA
Product Details
__
The Texas Instruments LM4040B25IDBZR is a precision shunt voltage reference device in an SC70-5 package, which offers an ultra-high accuracy of ±0.1%. It provides a very low temperature coefficient of 25ppm/°C and a low typical noise of 0.8μVrms. This device offers a wide input voltage range of 2.5V to 36V and an output voltage of 2.495V. It also has an operating temperature range of -40°C to +125°C. The LM4040B25IDBZR is a low-cost, ultra-precision voltage reference for various high-accuracy applications such as automatic test equipment, mass storage systems, integrated amplifier circuits and data acquisition systems.
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈