8146R5KL.25
Get Quote
Buy Now
8146R5KL.25
8146R5KL.25 - Brand New BI Technologies / TT Electronics Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer Part No: 8146R5KL.25 Out of Stock
Contact us
ManufacturerBI Technologies / TT Electronics
Product CategoryRotary Potentiometers, Rheostats
Series8140
PackagingBulk
Termination-StyleSolder Turret
Mounting-TypePanel Mount
Watt2W
TaperLinear
Resistance-Ohms5k
Tolerance±10%
Temperature-Coefficient±50ppm/°C
Adjustment-Type-
Valve ActuatorSlotted
Actuator-Length0.812" (20.63mm)
Bushing-Thread1932/3/8
Built-in-SwitchNone
Number-of-Gangs1 Gang
Number-of-Turns10 Turns
Rotation3600°
Resistive-MaterialHybrid
Actuator-Diameter0.250" (6.35mm)
■ DESCRIPTION
■ FEATURES
  • High precision voltage detection. (VSS±3% max)
  • low current consumption. (ICCH=15µA typ. ICCL=10µA typ.)
  • Low operating threshold voltage (0.65V typ.)
  • Hystresis voltage is provided as a detect voltage. (50mV typ.)
  • Large output current at the time ON (15mA typ.)
  • The detect voltage can be selected at your discretion at 0.1V step within the range of 1.9V to 4.6V by the following stipulation method.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈