HFA240NJ40C
HFA240NJ40C HFA240NJ40C - Brand New IR Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
HFA240NJ40C
HFA240NJ40C - Brand New IR Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: HFA240NJ40C In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
SeriesHEXFRED?
PackagingBulk
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeStandard
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max400V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode244A (DC)
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.5V @ 240A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse-Recovery-Time-trr120ns
Current-Reverse-Leakage-Vr9?A @ 400V