APS1056IGV-0.6-T1
APS1056IGV-0.6-T1 APS1056IGV-0.6-T1 - Brand New Skyworks Solutions IC Chips
Get Quote
Buy Now
APS1056IGV-0.6-T1
APS1056IGV-0.6-T1 - Brand New Skyworks Solutions IC Chips
Manufacturer Part No: APS1056IGV-0.6-T1 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerSkyworks Solutions
Product CategoryIC Chips
General Description
The APS1056 SwitchReg is a member of AnalogicTechs Total Power Management IC™ (TPMIC™) product family. It is a 1.4MHz stepdown converter with an input voltage range of 2.7V to 5.5V and output voltage as low as 0.6V. It is optimized to react quickly to a load variation.
Features
• VIN Range: 2.7V to 5.5V
• VOUT Fixed or Adjustable from 0.6V to VIN
• 27µA No Load Quiescent Current
• Up to 98% Efficiency
• 600mA Max Output Current
• 1.4MHz Switching Frequency
• 120µs Soft Start
• Fast Load Transient
• Over-Temperature Protection
• Current Limit Protection
• 100% Duty Cycle Low-Dropout Operation
• <1µA Shutdown Current
• SOT23-5 Package
• Temperature Range: -40°C to +85°C
Applications
• Cellular Phones
• Digital Cameras
• Handheld Instruments
• Microprocessor / DSP Core / IO Power
• PDAs and Handheld Computers
• USB Devices
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈