AAT3685IWP-4.2-T1
AAT3685IWP-4.2-T1 AAT3685IWP-4.2-T1 - Brand New Skyworks Solutions Inc. Battery Management ICs
Get Quote
Buy Now
AAT3685IWP-4.2-T1
AAT3685IWP-4.2-T1 - Brand New Skyworks Solutions Inc. Battery Management ICs
Manufacturer Part No: AAT3685IWP-4.2-T1 In Stock
Contact us
ManufacturerSkyworks Solutions Inc.
Product CategoryBattery Management
SeriesBatteryManager™
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case12-WFDFN Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TJ)
Battery-ChemistryLithium-Ion/Polymer
Number-of-Cells1 Cell
InterfaceSerial
Supplier-Device-Package12-TDFN (3x3)
Fault-ProtectionOver Temperature, Over Voltage
Current-ChargingConstant - Programmable
Programmable-Features-
Electric current collectors1A
Battery pack4.2V
Supply Voltage5.5V
General Description
The AAT3685 precisely regulates battery charge voltage and current for 4.2V lithium-ion/polymer battery cells. Regardless of the type of input power source (USB or adapter), the AAT3685 can be programmed for two separate constant current charge levels up to 1A. An optional Charge Reduction Loop is built in to allow users to charge the battery with available current from the charge supply, while keeping the port voltage regulated.
Features
• Adapter or USB Charger
— Programmable up to 1A Max
• 4.0V to 5.5V Input Voltage Range
• High Level of Integration With Internal:
— Charging Device
— Reverse Blocking Diode
— Current Sensing
• Automatic Recharge Sequencing
• Charge Reduction Loop
• Battery Temperature Monitoring
• Full Battery Charge Auto Turn-Off
• Over-Voltage Protection
• Emergency Thermal Protection
• Power On Reset and Soft Start
• Serial Interface Status Reporting
• 12-Pin 3x3mm TDFN Package
Applications
• Cellular Telephones
• Digital Still Cameras
• Hand-Held PCs
• MP3 Players
• Personal Data Assistants (PDAs)
• Other Lithium-Ion/Polymer Battery-Powered Devices
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈