STPS1L40U
STPS1L40U STPS1L40U - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STPS1L40U
STPS1L40U - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STPS1L40U In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSTPS1L40
ProductSchottky Rectifiers
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.006349 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDO-214AA, SMB
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMB
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr35μA @ 40V
Voltage-Forward-Vf-Max-If500mV @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.5 V
Ir-Reverse-Current35 uA
If-Forward-Current1 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage40 V
Ifsm-Forward-Surge-Current60 A
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈