UPSD3454EB40T6
UPSD3454EB40T6 UPSD3454EB40T6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
UPSD3454EB40T6
UPSD3454EB40T6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Manufacturer Part No: UPSD3454EB40T6 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesμPSD
PackagingTray
Package-Case52-LQFP
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package*
Number-of-I-O35 I/O
Speed40MHz
EEPROM-Size-
Core-Processor8032
RAM-Size32K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Voltage-Supply-Vcc-Vdd3 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size288KB (288K x 8)
Data-ConvertersA/D 8x10b
Oscillator-TypeInternal
SUMMARY DESCRIPTION
■ Dual bank Flash memories
■ Large SRAM with battery back-up option
– 32KByte SRAM for RTOS, high-level languages, communication buffers, and stacks
■ Programmable Decode PLD for flexible address mapping of all memories
– Place individual Flash and SRAM sectors on any address boundary
– Built-in page register breaks restrictive 8032 limit of 64KByte address space
■ High-speed clock standard 8032 core (12-cycle)
– 40MHz operation at 5V, 24MHz at 3.3V
– 2 UARTs with independent baud rate, three 16-bit Timer/Counters and two External Interrupts
■ USB Interface (some devices only)
– Supports USB 1.1 Slow Mode (1.5Mbit/s)
– Control endpoint 0 and interrupt endpoints 1 and 2
■ I2C interface for peripheral connections
– Capable of master or slave operation
■ 5 Pulse Width Modulator (PWM) channels
– Four 8-bit PWM units
– One 8-bit PWM unit with programmable period
■ 4-channel, 8-bit Analog-to-Digital Converter (ADC) with analog supply voltage (VREF)
■ Standalone Display Data Channel (DDC)
– For use in monitor, projector, and TV applications
– Compliant with VESA standards DDC1 and DDC2B
– Eliminate external DDC PROM
■ Six I/O ports with up to 50 I/O pins
– Multifunction I/O: GPIO, DDC, I2C, PWM, PLD I/O, supervisor, and JTAG
– Eliminates need for external latches and logic
■ 3000 gate PLD with 16 macrocells
– Create glue logic, state machines, delays, etc.
– Eliminate external PALs, PLDs, and 74HCxx
– Simple PSDsoft Express software ...Free
■ Supervisor functions
– Generates reset upon low voltage or watch dog time-out. Eliminate external supervisor device
– RESET Input pin; Reset output via PLD
■ In-System Programming (ISP) via JTAG
– Program entire chip in 10 - 25 seconds with no involvement of 8032
– Allows efficient manufacturing, easy product testing, and Just-In-Time inventory
– Eliminate sockets and pre-programmed parts
– Program with FlashLINKTM cable and any PC
■ Content Security
– Programmable Security Bit blocks access of device programmers and readers
■ Zero-Power Technology
– Memories and PLD automatically reach standby current between input changes
■ Packages
– 52-pin TQFP
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈