W25B40VSNIG
W25B40VSNIG W25B40VSNIG - Brand New Winbond Electronics Memory
Get Quote
Buy Now
W25B40VSNIG
W25B40VSNIG - Brand New Winbond Electronics Memory
Manufacturer Part No: W25B40VSNIG In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerWinbond Electronics
Product CategoryMemory ICs
SeriesSpiFlash®
PackagingTube
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceSPI Serial
Voltage-Supply2.7 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package8-SOIC
Memory Capacity4M (512K x 8)
Memory-TypeFLASH
Speed40MHz
Format-MemoryFLASH
OUTLINE
FEATURES
• Ultra-Low Supply Current.............................................Typ. 1.5µA
(except pull-up/pull-down current for CE /CE pin)
• Standby Current ...........................................................Typ. 0.1µA
• Dropout Voltage ...........................................................Typ. 40mV (IOUT=1mA, Rx5RW30A/B)
• Low Temperature-Drift Coefficient of Output Voltage...Typ. ±100ppm/°C
• Excellent Line Regulation ............................................Typ. 0.05%/V
• High Accuracy Output Voltage .....................................±2.0%
• Built-in Current Limit Circuits
APPLICATIONS
• Power source for battery-powered equipment.
• Precision voltage references.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈