CS8101YTVA5
CS8101YTVA5 CS8101YTVA5 - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
CS8101YTVA5
CS8101YTVA5 - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: CS8101YTVA5 In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-220-5 Formed Leads
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220-5 Vertical
Voltage-Input6 V ~ 26 V
Current-Output100mA
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.4V @ 100mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min105mA
Description
The CS8101 is a precision 5V micropower voltage regulator with very low quiescent current (70µA typ at 100µA load). The 5V output is accurate within ±2% and supplies 100mA of load current with a typical dropout voltage of only 400mV.
Features
■ 5V ±2% Output
■ Low 70µA Quiescent Current
■ Active
■ Input for ON/OFF and Active/Sleep Mode Control
■ 100mA Output Current Capability
■ Fault Protection +60V Peak Transient Voltage -15V Reverse Voltage Short Circuit Thermal Overload
■ Low Reverse Current (Output to Input) ENABLE RESET
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈