P160KNPD-4FC20B10K
Get Quote
Buy Now
P160KNPD-4FC20B10K
P160KNPD-4FC20B10K - Brand New BI Technologies / TT Electronics Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer Part No: P160KNPD-4FC20B10K In Stock
SeriesP160
PackagingBulk
Termination-StylePCB Pins
Mounting-TypePanel Mount
Watt0.2W, 1/5W
TaperLinear
Resistance-Ohms10k
Tolerance±20%
Temperature-Coefficient-
Adjustment-TypeSide Adjustment
Valve ActuatorFlatted
Actuator-Length0.787" (20.00mm)
Resistive-MaterialConductive Plastic
Actuator-Diameter0.236" (6.00mm)
Product Description
SIDACtor components are solid state crowbar devices designed to protect telecom equipment during hazardous transient conditions. Capitalizing on the latest in thyristor advancements, Teccor makes SIDACtor devices with a patented ion implant technology. This technology ensures effective protection within nanoseconds, up to 5000 A surge current ratings, and simple solutions for regulatory requirements such as GR 1089, TIA-968 (formerly known as FCC Part 68), ITU-T K.20, ITU-T K.21, and UL 60950.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈