3313J-1-103E
3313J-1-103E 3313J-1-103E - Brand New BOURNS Trimmer Potentiometers
Get Quote
Buy Now
3313J-1-103E
3313J-1-103E - Brand New BOURNS Trimmer Potentiometers
Manufacturer Part No: 3313J-1-103E In Stock
Contact us
ManufacturerBOURNS
Product CategoryTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3313 - Sealed
PackagingAlternate Packaging
Termination-StyleJ Lead
Mounting-TypeSurface Mount
Size-DimensionRectangular - 0.138" x 0.126" Face x 0.087" H (3.50mm x 3.20mm x 2.20mm)
Watt0.125W, 1/8W
Resistance-Ohms10k
Tolerance±20%
Temperature-Coefficient±100ppm/°C
Adjustment-TypeTop Adjustment
Number-of-Turns1 Turn
Resistive-MaterialCermet
Product Details
__
Description :
The Bourns 3313J-1-103E is a 10k ohm trimmer potentiometer with a 0.125W power rating. It is a surface mount device (SMD) with a single turn design. The 3313J-1-103E has a linear taper and is RoHS compliant.
Features :
• 10k ohm resistance
• 0.125W power rating
• Single turn design
• Linear taper
• RoHS compliant
• Surface mount device (SMD)
Applications :
The Bourns 3313J-1-103E trimmer potentiometer is suitable for a variety of applications, including:
• Adjustment of audio and video equipment
• Adjustment of power supplies
• Adjustment of motor speed controllers
• Adjustment of temperature controllers
• Adjustment of lighting systems
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈