IRU1208CSTR
IRU1208CSTR IRU1208CSTR - Brand New Infineon Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
IRU1208CSTR
IRU1208CSTR - Brand New Infineon Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: IRU1208CSTR Out of Stock
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-SOIC
Voltage-Input2.1 V ~ 12 V
Current-Output1A
Voltage-OutputAdjustable
Regulator-TopologyPositive Adjustable
Voltage-Dropout-Typical0.5V @ 1A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1.1A
DESCRIPTION
The IRU1206 family of devices are ultra low dropout 1A regulators using PNP transistor as the pass element. These products are ideal when a single input supply is only available and the dropout voltage is less than 1V, exceeding the minimum dropout characteristics of NPN/PNP hybrid regulators. One common application of these regulators is where input is 3.3V and a 2.5V output is needed.
FEATURES
■ Low Dropout Voltage (500mV at 1A)
■ 1% Voltage Reference Accuracy
■ Low Ground Current
■ 1mA Maximum Quiescent Current in Shutdown (IRU1207, IRU1208)
■ Fast Transient Response
■ Current Limit and Thermal Shutdown
■ Error Flag Signal for Output out of Regulation (IRU1207, IRU1208)
APPLICATIONS
■ 2.5V Supply from 3.3V Input for the new generation of Logic ICs
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈