LD2979M50TR
LD2979M50TR LD2979M50TR - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LD2979M50TR
LD2979M50TR - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LD2979M50TR In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
Packaging
Package-CaseSC-74A, SOT-753
Operating-Temperature-25°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 16V
Current-Output50mA
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.2V @ 50mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min100mA
Description
The LD2979 series are very low drop regulators available in SOT23-5L.
Features
■ Very low dropout voltage (0.2 V typ. at 50 mA load)
■ Very low quiescent current (typ. 500 µA at 50 mA load)
■ Output current up to 50 mA
■ Logic-controlled electronic shutdown
■ Output voltages of 3.0; 3.3; 3.8; 5.0 V
■ Internal current and thermal limit
■ Supply voltage rejection: 63 dB (typ)
■ Only 1 µF for stability
■ Selection at 25 °C
■ Temperature range: -25 °C to 125 °C
■ Package available: SOT23-5L
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈