AD5242B10
AD5242B10 AD5242B10 - Brand New Analog Devices IC Chips
Get Quote
Buy Now
AD5242B10
AD5242B10 - Brand New Analog Devices IC Chips
Manufacturer Part No: AD5242B10 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
The AD5241/AD5242 provide a single-/dual-channel, 256-position, digitally controlled variable resistor (VR) device. These devices perform the same electronic adjustment function as a potentiometer, trimmer, or variable resistor. Each VR offers a completely programmable value of resistance between the A terminal and the wiper, or the B terminal and the wiper. For the AD5242, the fixed A-to-B terminal resistance of 10 kΩ, 100 kΩ, or 1 MΩ has a 1% channel-to-channel matching tolerance. The nominal temperature coefficient of both parts is 30 ppm/°C.
FEATURES
256 positions
10 kΩ, 100 kΩ, 1 MΩ
Low temperature coefficient: 30 ppm/°C
Internal power on midscale preset
Single-supply 2.7 V to 5.5 V or dual-supply ±2.7 V for ac or
bipolar operation
I2C-compatible interface with readback capability
Extra programmable logic outputs
Self-contained shutdown feature
Extended temperature range: −40°C to +105°C
APPLICATIONS
Multimedia, video, and audio
Communications
Mechanical potentiometer replacement
Instrumentation: gain, offset adjustment
Programmable voltage-to-current conversion
Line impedance matching
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈