NCP1271D100R2G
NCP1271D100R2G NCP1271D100R2G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
NCP1271D100R2G
NCP1271D100R2G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: NCP1271D100R2G In Stock
SeriesSoft-Skip™
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.008960 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-7
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package7-SOIC
Watt-
Number-of-Outputs1 Output
TopologyFlyback
Voltage-Start-Up12.6V
Voltage-Supply-Vcc-Vdd10 V ~ 20 V
Duty-Cycle80%
Frequency-Switching100kHz
Fault-ProtectionCurrent Limiting, Over Load, Over Voltage, Short Circuit
Control-Features-
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage10 V to 20 V
Output-Voltage- 0.3 V to + 20 V
Operating-Supply-Current100 mA
Output-Current800 mA
Switching-Frequency100 kHz
Fall-Time20 ns
Rise-Time30 ns
Duty-Cycle-Max80 %
Product Details
__
Soft−Skip Mode Standby PWM Controller with Adjustable Skip Level and External Latch
Features
• Fixed−Frequency Current−Mode Operation with Ramp Compensation and Skip Cycle in Standby Condition
• Timer−Based Fault Protection for Improved Overload Detection
• “Soft−Skip Mode” Technique for Optimal Noise Control in Standby
• Internal High−Voltage Startup Current Source for Lossless Startup
• 5% Current Limit Accuracy over the Full Temperature Range
• Adjustable Skip Level
• Internal Latch for Easy Implementation of Overvoltage and Overtemperature Protection
• Frequency Jittering for Softened EMI Signature
• +500 mA/−800 mA Peak Current Drive Capability
• Sub−100 mW Standby Power can be Achieved
• Pin−to−Pin Compatible with the Existing NCP120X Series
• This is a Pb−Free Device
Typical Applications
• AC−DC Adapters for Notebooks, LCD Monitors
• Offline Battery Chargers
• Consumer Electronic Appliances STB, DVD, DVDR
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈