MAX1792EUA25
MAX1792EUA25 MAX1792EUA25 - Brand New Maxim Integrated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MAX1792EUA25
MAX1792EUA25 - Brand New Maxim Integrated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MAX1792EUA25 In Stock
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
MfrAnalog Devices Inc./Maxim Integrated
Series*
PackageBulk
Product-StatusActive
General Description
Features
♦ High Operating Frequency (300kHz)
♦ No Current-Sense Resistor
♦ Accurate Current Limit
♦ ±1% Total DC Error over Line and During
Continuous Conduction
♦ Dual Mode Fixed Output
1.8V/2.5V/adj (MAX1762)
3.3V/5.0V/adj (MAX1791)
♦ 0.5V to 5.5V Output Adjust Range
♦ 5V to 20V Input Range
♦ Automatic Light-Load Pulse Skipping Operation
♦ Free-Running On-Demand PWM
♦ Foldback Mode™ UVLO
♦ PFET/NFET Synchronous Buck
♦ 4.65V at 25mA Linear Regulator Output
♦ 5µA Shutdown Supply Current
♦ 230µA Quiescent Supply Current
♦ 10-Pin µMAX Package
Applications
Notebooks
Handy-Terminals
Subnotebooks
PDAs
Digital Cameras
Smart Phones
1.8V/2.5V Logic and I/O Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈