PM3340-100M-RC
PM3340-100M-RC PM3340-100M-RC - Brand New BOURNS Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
PM3340-100M-RC
PM3340-100M-RC - Brand New BOURNS Fixed Inductors
Manufacturer Part No: PM3340-100M-RC In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryFixed Inductors
SeriesPM3340
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating3.5A
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Height11.5 mm
Length13 mm
Width10.2 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.512" L x 0.402" W (13.00mm x 10.20mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.453" (11.50mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency2.52 MHz
Inductance-Frequency10μH
DC resistance (DCR)33 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation8A
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test100kHz
Part-#-AliasesPM3340-100M-RC
Maximum-DC-Current8 A
Maximum-DC-Resistance33 mOhms
Core-MaterialFerrite
Product Details
__
Single, dual and triple output
The PM300CE series is an encapsulated, chassis mountable linear AC/DC power module with the CE mark to demonstrate compliance with the Low Voltage Directive for European applications. The series has single, dual and triple output models with industry standard output configurations operating from an input voltage of 230VAC making the PM300CE series suitable for a wide range of low power chassis applications. The PM300CE series includes 2.5W to 15W modules. Each module has short-circuit protection and the 5V outputs also have overvoltage protection. Conservative design and rating of these modules results in reliable operation and long life. There are four threaded inserts in the bottom of each module for convenient chassis mounting. The PM300CE design is a low emissions design with tightly regulated outputs making the series especially suitable for test, measurement and instrumentation equipment.
• Encapsulated package
• 2.5 to 15W modules
• 230VAC input (115VAC version, see PM300 series)
• Chassis mounting inserts
• Terminal strip connections
• Short circuit protection
• EN55022, EN55011 conducted emissions level B
• EN61000-4-2, -3, -4, -5, -6 compliant
• Meets EN60950
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈