CY62128BLL-55SC
CY62128BLL-55SC CY62128BLL-55SC - Brand New Cypress Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
CY62128BLL-55SC
CY62128BLL-55SC - Brand New Cypress Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: CY62128BLL-55SC In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryIC Chips
MfrCypress Semiconductor Corp
SeriesMoBL®
PackageBulk
Product-StatusActive
Memory-TypeVolatile
Memory-FormatSRAM
TechnologySRAM - Asynchronous
Memory-Size1Mb (128K x 8)
Memory-InterfaceParallel
Write-Cycle-Time-Word-Page55ns
Access-Time55 ns
Voltage-Supply4.5V ~ 5.5V
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-Case32-SOIC (0.445" 11.30mm Width)
Supplier-Device-Package32-SOIC
Base-Product-NumberCY62128
Functional Description
The CY62128 is a high-performance CMOS static RAM organized as 131,072 words by 8 bits.
Features
• 4.5V − 5.5V operation
• CMOS for optimum speed/power
• Low active power (70 ns, LL version)
— 330 mW (max.) (60 mA)
• Low standby power (70 ns, LL version)
— 110 µW (max.) (20 µA)
• Automatic power-down when deselected
• TTL-compatible inputs and outputs
• Easy memory expansion with CE1, CE2, and OE options
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈