RB056L-40TE25
RB056L-40TE25 RB056L-40TE25 - Brand New Rohm Semiconductor Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
RB056L-40TE25
RB056L-40TE25 - Brand New Rohm Semiconductor Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: RB056L-40TE25 In Stock
Contact us
ManufacturerRohm Semiconductor
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesRB056L-40
ProductSchottky Diodes
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDO-214AC, SMA
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackagePMDS
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr50μA @ 40V
Voltage-Forward-Vf-Max-If670mV @ 3A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io3A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 40 C
Vf-Forward-Voltage0.58 V
Ir-Reverse-Current100 uA
If-Forward-Current3 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage40 V
Ifsm-Forward-Surge-Current70 A
Features
1) Small power mold type.( PMDS)
2) Low VF
3) High reliability
Applications
General rectification
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈