LTM4601AHVIV#PBF
LTM4601AHVIV#PBF LTM4601AHVIV#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC-DC Converters
Get Quote
Buy Now
LTM4601AHVIV#PBF
LTM4601AHVIV#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC-DC Converters
Manufacturer Part No: LTM4601AHVIV#PBF In Stock
MOQ: 1pcs
Category: DC-DC Converters
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryDC DC Converters
SeriesμModule®
TypeNon-Isolated PoL Module
PackagingTray
Package-Case133-LGA
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
FeaturesOVP, SCP, UVLO
Size-Dimension0.59" L x 0.59" W x 0.11" H (15.0mm x 15.0mm x 2.8mm)
ApplicationsITE (Commercial)
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output-Max12A
Voltage-Input-Min4.5V
Voltage-Input-Max28V
Voltage-Isolation-
Voltage-Output-10.6 ~ 5 V
Voltage-Output-2-
Voltage-Output-3-
Efficiency0.95
Power-Watts-Manufacture-Series-
DESCRIPTION
The LTM® 4601A is a complete 12A step-down switch mode DC/DC power supply with onboard switching controller, MOSFETs, inductor and all support components. The μModule™ is housed in a small surface mount 15mm × 15mm ×2.8mm LGA package.
FEATURES
Complete Switch Mode Power Supply
Wide Input Voltage Range: 4.5V to 20V
12A DC Typical, 14A Peak Output Current
0.6V to 5V Output Voltage
Output Voltage Tracking and Margining
Redundant Mounting Pads for Enhanced Solder Joint Strength
Parallel Multiple μModules for Current Sharing
Differential Remote Sensing for Precision Regulation (LTM4601A Only)
PLL Frequency Synchronization
±1.5% Total DC Error
Current Foldback Protection (Disabled at Start-Up)
Pb-Free (e4) RoHS Compliant Package with Gold Finish Pads
UltraFast™ Transient Response
Current Mode Control
Up to 95% Effi ciency at 5VIN, 3.3VOUT
Programmable Soft-Start
Output Overvoltage Protection
Enhanced (15mm ×15mm ×2.8mm) Surface Mount LGA Package
APPLICATIONS
Telecom and Networking Equipment
Servers
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈