NCP1217D133R2G
NCP1217D133R2G NCP1217D133R2G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
NCP1217D133R2G
NCP1217D133R2G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: NCP1217D133R2G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryAC DC Converters, Offline Switchers
SeriesNCP1217
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Unit-Weight0.005044 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-8 Narrow
Operating-Temperature0°C ~ 150°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-SOIC
Watt-
Number-of-Outputs1 Output
Output-IsolationIsolated
Internal-Switch-sNo
Voltage-Breakdown-
TopologyFlyback
Voltage-Start-Up12.8V
Voltage-Supply-Vcc-Vdd7.6 V ~ 16 V
Duty-Cycle74%
Frequency-Switching133kHz
Fault-ProtectionOver Load, Over Temperature, Short Circuit
Control-Features-
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating-Supply-Voltage16 V
Output-Current500 mA
Switching-Frequency133 kHz
Fall-Time20 ns
Rise-Time60 ns
Duty-Cycle-Max74 %
Product Details
__
Enhanced PWM Current-Mode Controller for High-Power Universal Off-Line Supplies
Features
• Current−Mode with Adjustable Skip−Cycle Capability
• Built−in Internal Ramp Compensation
• Auto−Recovery Internal Output Short−Circuit Protection
• Internal 1.0 ms Soft−Start (A Version Only)
• Limited Duty−Cycle to 50% (A Version Only)
• Full Latchoff if Adjustment Pin is Brought High
• Extremely Low No−Load Standby Power
• Internal Temperature Shutdown
• 500 mA Peak Current Capability
• Fixed Frequency Versions at 65 kHz, 100 kHz and 133 kHz
• Direct Optocoupler Connection
• Internal Leading Edge Blanking
• SPICE Models Available for TRANsient and AC Analysis
• Pb−Free Packages are Available
Typical Applications
• High Power AC/DC Converters for TVs, Set−Top Boxes, etc.
• Offline Adapters for Notebooks
• Telecom DC−DC Converters
• All Power Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈