ADG1204YCPZ
ADG1204YCPZ ADG1204YCPZ - Brand New Analog Devices Analog Switches / Multiplexers
Get Quote
Buy Now
ADG1204YCPZ
ADG1204YCPZ - Brand New Analog Devices Analog Switches / Multiplexers
Manufacturer Part No: ADG1204YCPZ Out of Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryAnalog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
GENERAL DESCRIPTION
The ADG1204 is a complementary metal-oxide semiconductor (CMOS) analog multiplexer, comprising four single channels designed on an iCMOS (industrial CMOS) process. iCMOS® is a modular manufacturing process that combines high voltage CMOS and bipolar technologies. It enables the development of a wide range of high performance analog ICs capable of 33 V operation in a footprint that no previous generation of high voltage parts has been able to achieve. Unlike analog ICs using conventional CMOS processes, iCMOS components can tolerate high supply voltages while providing increased performance, dramatically lower power consumption, and reduced package size.
FEATURES
1.5 pF off source capacitance
<1 pC charge injection
33 V supply range
120 Ω on resistance
Fully specified at ±15 V, +12 V
No VL supply required
3 V logic-compatible inputs
Rail-to-rail operation
14-lead TSSOP and 12-lead LFCSP_VQ
Typical power consumption < 0.03 μW
APPLICATIONS
Automatic test equipment
Data acquisition systems
Battery-powered systems
Sample-and-hold systems
Audio signal routing
Video signal routing
Communication systems
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈