IRU1206-18CYTR
IRU1206-18CYTR IRU1206-18CYTR - Brand New Infineon Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
IRU1206-18CYTR
IRU1206-18CYTR - Brand New Infineon Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: IRU1206-18CYTR In Stock
Contact us
ManufacturerInfineon
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseTO-261-4, TO-261AA
Operating-Temperature0°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-223
Voltage-InputUp to 12V
Current-Output1A
Voltage-Output1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.5V @ 1A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1.1A
DESCRIPTION
The IRU1206 family of devices are ultra low dropout 1A regulators using PNP transistor as the pass element. These products are ideal when a single input supply is only available and the dropout voltage is less than 1V, exceeding the minimum dropout characteristics of NPN/PNP hybrid regulators. One common application of these regulators is where input is 3.3V and a 2.5V output is needed.
FEATURES
■ Low Dropout Voltage (500mV at 1A)
■ 1% Voltage Reference Accuracy
■ Low Ground Current
■ 1mA Maximum Quiescent Current in Shutdown (IRU1207, IRU1208)
■ Fast Transient Response
■ Current Limit and Thermal Shutdown
APPLICATIONS
■ 2.5V Supply from 3.3V Input for the new generation of Logic ICs
■ Computer Mother Board, Add-On Cards
■ High Efficiency Post Regulator in Switch Mode Power Supply (SMPS)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈