LTC3407AIMSE-2
LTC3407AIMSE-2 LTC3407AIMSE-2 - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LTC3407AIMSE-2
LTC3407AIMSE-2 - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LTC3407AIMSE-2 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
MfrAnalog Devices Inc.
Series-
PackageTube
Product-StatusObsolete
FunctionStep-Down
Output-ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output-TypeAdjustable
Number-of-Outputs2
Voltage-Input-Min2.5V
Voltage-Input-Max5.5V
Voltage-Output-Min-Fixed0.6V
Voltage-Output-Max5V
Current-Output800mA 800mA
Frequency-Switching2.25MHz
Synchronous-RectifierYes
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Package-Case10-TFSOP 10-MSOP (0.118" 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier-Device-Package10-MSOP-EP
DESCRIPTION
The LTC®3407A is a dual, constant frequency, synchronous step-down DC/DC converter. Intended for low power applications, it operates from a 2.5V to 5.5V input voltage range and has a constant 1.5MHz switching frequency, enabling the use of tiny, low cost capacitors and inductors 1mm or less in height. Each output voltage is adjustable from 0.6V to 5V. Internal synchronous 0.35Ω, 1A power switches provide high efficiency without the need for external Schottky diodes.
FEATURES
■ High Effi ciency: Up to 96%
■ Low Ripple (35mVP-P) Burst Mode Operation;
IQ = 40μA
■ 1.5MHz Constant Frequency Operation
■ No Schottky Diodes Required
■ Low RDS(ON) Internal Switches: 0.35Ω
■ Current Mode Operation for Excellent Line
and Load Transient Response
■ Short-Circuit Protected
■ Low Dropout Operation: 100% Duty Cycle
■ Ultralow Shutdown Current: IQ < 1μA
■ Output Voltages from 5V down to 0.6V
■ Power-On Reset Output
■ Externally Synchronizable Oscillator
■ Optional External Soft-Start
■ Small Thermally Enhanced MSOP and 3mm × 3mm
DFN Packages
APPLICATIONS
■ PDAs/Palmtop PCs
■ Digital Cameras
■ Cellular Phones
■ Wireless and DSL Modems
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈