NCV4269APD50R2G
NCV4269APD50R2G NCV4269APD50R2G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
NCV4269APD50R2G
NCV4269APD50R2G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: NCV4269APD50R2G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.019048 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-8
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-SOIC-EP
Tolerance2 %
Voltage-Input5.5 V ~ 45 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output150mA
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.25V @ 100mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min150mA
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage5 V
Input-Voltage-MAX45 V
Output-Current150 mA
Load-Regulation10 mV
Voltage-Regulation-Accuracy2 %
Dropout-Voltage250 mV
Dropout-Voltage-Max500 mV
Line-Regulation10 mV
Output-Voltage-Range-
**The NCV4269A is a 5.0 V and 3.3 V precision micropower voltage
regulator with an output current capability of 150 mA.**
The output voltage is accurate within ±2.0% with a maximum dropout voltage of 0.5 V at 100 mA. Low quiescent current is a feature drawing only 190 μA with a 1.0 mA load. This part is ideal for any and all battery operated microprocessor equipment.
Microprocessor control logic includes an active reset output RO with delay and a SI/SO monitor which can be used to provide an early warning signal to the microprocessor of a potential impending reset signal. The use of the SI/SO monitor allows the microprocessor to finish any signal processing before the reset shuts the microprocessor down. The active Reset circuit operates correctly at an output voltage as low as 1.0 V. The Reset function is activated during the power up sequence or during normal operation if the output voltage drops outside the regulation limits.
Features
• 5.0 V and 3.3 V Output Voltage Options, ± 2.0% Accuracy
• Low 190 μA Quiescent Current
• Active Reset Output Low Down to VQ = 1.0 V
• Adjustable Reset Threshold
• 150 mA Output Current Capability
• Fault Protection
♦ +60 V Peak Transient Voltage
♦ −40 V Reverse Voltage
♦ Short Circuit
♦ Thermal Overload
• Early Warning through SI/SO Leads
• Internally Fused Leads in SO−14 and SO−20 Packages
• Integrated Pullup Resistor at Logic Outputs (To Use External Resistors, Select the NCV4279A)
• Very Low Dropout Voltage
• Electrical Parameters Guaranteed Over Entire Temperature Range
• NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring
Unique Site and Control Change Requirements; AEC−Q100
Qualified and PPAP Capable
• These are Pb−Free Devices
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈