LT3060MPTS8-2.5#TRPBF
Get Quote
Buy Now
LT3060MPTS8-2.5#TRPBF
LT3060MPTS8-2.5#TRPBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LT3060MPTS8-2.5#TRPBF In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-CaseSOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Operating-Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageTSOT-23-8
Voltage-InputUp to 45V
Current-Output100mA
Voltage-Output2.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.15V @ 10mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min110mA
Description
The LT®3060 series are micropower, low dropout voltage (LDO) linear regulators that operate over a 1.6V to 45V input supply range. The devices supply 100mA of output current with a typical dropout voltage of 300mV. A single external capacitor provides programmable low noise refer ence performance and output soft-start functionality. The LT3060’s quiescent current is merely 40μA and provides fast transient response with a minimum 2.2μF output capacitor. In shutdown, quiescent current is less than 1μA and the reference soft-start capacitor is reset.
Features
Input Voltage Range: 1.6V to 45V
Output Current: 100mA
Quiescent Current: 40µA
Dropout Voltage: 300mV
Low Noise: 30µVRMS (10Hz to 100kHz)
Adjustable Output: VREF = 600mV
Fixed Output Voltages: 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V, 5V
Output Tolerance: ±2% Over Line, Load and Temperature
Single Capacitor Soft-Starts Reference and Lowers Output Noise
Shutdown Current: < 1µA
Reverse Battery Protection
Current Limit Foldback Protection
Thermal Limit Protection
8-Lead 2mm × 2mm × 0.75mm DFN and 8-Lead ThinSOT™ Packages
applications
Battery-Powered Systems
Automotive Power Supplies
Industrial Power Supplies
Avionic Power Supplies
Portable Instruments
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈