R1100D251C-TR-F
R1100D251C-TR-F R1100D251C-TR-F - Brand New RICOH IC Chips
Get Quote
Buy Now
R1100D251C-TR-F
R1100D251C-TR-F - Brand New RICOH IC Chips
Manufacturer Part No: R1100D251C-TR-F In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerRicoh
Product CategoryIC Chips
MfrNisshinbo Micro Devices Inc.
SeriesR1100D
PackageTape & Reel (TR)
Product-StatusActive
Output-ConfigurationPositive
Output-TypeFixed
Number-of-Regulators1
Voltage-Input-Max6V
Voltage-Output-Min-Fixed2.5V
Voltage-Output-Max-
Voltage-Dropout-Max0.05V @ 1mA
Current-Output100mA
Current-Quiescent-Iq3 µA
PSRR-
Control-FeaturesEnable
Protection-FeaturesOver Current
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseSOT-623F
Supplier-Device-PackageSON1408-3
Base-Product-NumberR1100
OUTLINE
The output voltage of these ICs is fixed with high accuracy.
FEATURES
• Supply current.......................................................................Typ. 0.8μA (VOUT=1.0V, VDD=3.0V)
• Dropout Voltage ....................................................................Typ. 20mV (IOUT=1mA, VOUT=3.0V)
• Output Voltage ......................................................................0.9V to 4.0V (0.1V steps)
(For other voltages, please refer to MARK INFORMATIONS.)
• Output Voltage Accuracy.......................................................±2.0%(1.2V ≤ VOUT ≤ 4.0V),
±24mV(VOUT <1.2V)
• Temperature-Drift Coefficient of Output Voltage ...................Typ. ±100ppm/°C
• Line Regulation .....................................................................Typ. 0.05%/V
• Package ................................................................................SON1408-3
• Built-in Fold Back Protection Circuit ..................................... Typ. 40mA (Current at short mode)
• Ceramic capacitors are recommended to be used with this IC .....0.1μF or more
APPLICATIONS
• Power source for battery-powered equipment.
• Precision voltage references.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈