LTC4057ES5-4.2#PBF
LTC4057ES5-4.2#PBF LTC4057ES5-4.2#PBF - Brand New Linear Technology Battery Management ICs
Get Quote
Buy Now
LTC4057ES5-4.2#PBF
LTC4057ES5-4.2#PBF - Brand New Linear Technology Battery Management ICs
Manufacturer Part No: LTC4057ES5-4.2#PBF In Stock
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryBattery Management
DESCRIPTION
The charge voltage is preset at 4.2V and the charge current can be programmed externally with a single resistor.
FEATURES
■ Programmable Charge Current up to 800mA
■ No External MOSFET, Sense Resistor or Blocking Diode Required
■ Charges Single Cell Li-Ion Batteries Directly from USB Port
■ Preset 4.2V Charge Voltage with ±1% Accuracy
■ Current Monitor Pin for Charge Termination
■ 25µA Supply Current in Shutdown Mode
■ Low Battery Charge Conditioning (Trickle Charging)
■ Soft-Start Limits Inrush Current
■ Available in a Low Profile (1mm) SOT-23 Package
APPLICATION
■ Wireless PDAs
■ Cellular Phones
■ Portable Electronics
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈