ATMEGA1281-16AU
ATMEGA1281-16AU ATMEGA1281-16AU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
ATMEGA1281-16AU
ATMEGA1281-16AU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: ATMEGA1281-16AU In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesAVR® ATmega
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.012720 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameATMEGA
Package-CaseTQFP-64
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package64-TQFP (14x14)
Number-of-I-O54 I/O
Speed16MHz
EEPROM-Size4K x 8
Core-ProcessorAVR
RAM-Size8K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityEBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size128KB (64K x 16)
Data-ConvertersA/D 8x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.7 V to 5.5 V
Interface-Type2-Wire SPI USART
CoreAVR
Processor-SeriesmegaAVR
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Maximum-Clock-Frequency16 MHz
Number-of-ADC-Channels8 ADC Channels
Input/output54 I/O
Data-RAM-Size8 kB
Data-ROM-Size4 kB
Number-of-Timers-Counters6 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Data-ROM-TypeEEPROM
Overview
Features
• High Performance, Low Power Atmel® AVR® 8-Bit Microcontroller
• Advanced RISC Architecture
– 135 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
– 32 × 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 16 MIPS Throughput at 16MHz
– On-Chip 2-cycle Multiplier
• High Endurance Non-volatile Memory Segments
– 64K/128K/256KBytes of In-System Self-Programmable Flash
– 4Kbytes EEPROM
– 8Kbytes Internal SRAM
– Write/Erase Cycles:10,000 Flash/100,000 EEPROM
– Data retention: 20 years at 85C/ 100 years at 25C
– Optional Boot Code Section with Independent Lock Bits
• In-System Programming by On-chip Boot Program
• True Read-While-Write Operation
– Programming Lock for Software Security
• Endurance: Up to 64Kbytes Optional External Memory Space
• Atmel® QTouch® library support
– Capacitive touch buttons, sliders and wheels
– QTouch and QMatrix acquisition
– Up to 64 sense channels
• JTAG (IEEE® std. 1149.1 compliant) Interface
– Boundary-scan Capabilities According to the JTAG Standard
– Extensive On-chip Debug Support
– Programming of Flash, EEPROM, Fuses, and Lock Bits through the JTAG Interface
• Peripheral Features
– Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescaler and Compare Mode
– Four 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare- and Capture Mode
– Real Time Counter with Separate Oscillator
– Four 8-bit PWM Channels
– Output Compare Modulator
– 8/16-channel, 10-bit ADC (ATmega1281/2561, ATmega640/1280/2560)
– Two/Four Programmable Serial USART (ATmega1281/2561, ATmega640/1280/2560)
– Master/Slave SPI Serial Interface
– Byte Oriented 2-wire Serial Interface
– Programmable Watchdog Timer with Separate On-chip Oscillator
– On-chip Analog Comparator
– Interrupt and Wake-up on Pin Change
• Special Microcontroller Features
– Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection
– Internal Calibrated Oscillator
– External and Internal Interrupt Sources
– Six Sleep Modes: Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Power-down, Standby, and Extended Standby
• I/O and Packages
– 54/86 Programmable I/O Lines (ATmega1281/2561, ATmega640/1280/2560)
– 64-pad QFN/MLF, 64-lead TQFP (ATmega1281/2561)
– 100-lead TQFP, 100-ball CBGA (ATmega640/1280/2560)
– RoHS/Fully Green
• Temperature Range:
– -40°C to 85°C Industrial
• Ultra-Low Power Consumption
– Active Mode: 1MHz, 1.8V: 500µA
– Power-down Mode: 0.1µA at 1.8V
• Speed Grade:
– ATmega640V/ATmega1280V/ATmega1281V:
• 0 - 4MHz @ 1.8V - 5.5V, 0 - 8MHz @ 2.7V - 5.5V
– ATmega2560V/ATmega2561V:
• 0 - 2MHz @ 1.8V - 5.5V, 0 - 8MHz @ 2.7V - 5.5V
– ATmega640/ATmega1280/ATmega1281:
• 0 - 8MHz @ 2.7V - 5.5V, 0 - 16MHz @ 4.5V - 5.5V
– ATmega2560/ATmega2561:
• 0 - 16MHz @ 4.5V - 5.5V
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈