CY7C1440SV33-167AXC
CY7C1440SV33-167AXC CY7C1440SV33-167AXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C1440SV33-167AXC
CY7C1440SV33-167AXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C1440SV33-167AXC In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTray
Package-Case100-LQFP
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply3.135 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package100-TQFP (14x14)
Memory Capacity36M (1M x 36)
Memory-TypeSRAM - Synchronous
Speed167MHz
Format-MemoryRAM
Functional Description
36-Mbit (1 M × 36) Pipelined Sync SRAM
Features
■ Supports bus operation up to 250 MHz
■ Available speed grades are 250 and 167 MHz
■ Registered inputs and outputs for pipelined operation
■ 3.3 V core power supply
■ 2.5 V/3.3 V I/O power supply
■ Fast clock-to-output times
❐ 2.6 ns (for 250-MHz device)
■ Provide high-performance 3-1-1-1 access rate
■ User-selectable burst counter supporting Intel® Pentium® interleaved or linear burst sequences
■ Separate processor and controller address strobes
■ Synchronous self-timed writes
■ Asynchronous output enable
■ Single cycle chip deselect
■ CY7C1440AV33 available in Pb-free 100-pin TQFP package, Pb-free 165-ball FBGA package.
■ IEEE 1149.1 JTAG-compatible boundary scan
■ “ZZ” sleep mode option
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈