AT91M55800A-33AU
AT91M55800A-33AU AT91M55800A-33AU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
AT91M55800A-33AU
AT91M55800A-33AU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: AT91M55800A-33AU In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesAT91
ProductMCU
PackagingTray
Unit-Weight0.046530 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-Case176-LQFP
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package176-LQFP (24x24)
Number-of-I-O58
Speed33MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorARM7®
RAM-Size8K x 8
Program MemoryROMless
PeripheralsPOR WDT
ConnectivityEBI/EMI SPI UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7V ~ 3.6V
Core-Size16/32-Bit
Program-Memory-Size-
Data-ConvertersA/D 8x10b; D/A 2x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.7 V to 3.6 V
Interface-TypeEBI SPI USART
CoreARM7TDMI
Processor-SeriesAT91Mx
Data-Bus-Width32 bit/16 bit
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Maximum-Clock-Frequency33 MHz
Analog Power Supply2.7 V to 3.6 V
Number-of-ADC-Channels8 Channel
Input/output58 I/O
Data-RAM-Size8 kB
I-O-Voltage2.7 V to 5.5 V
Number-of-Timers-Counters6 x 16 bit
Watchdog-TimersWatchdog Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeSRAM
DAC-Resolution10 bit
MfrMicrochip Technology
PackageTray
Product-StatusActive
Program-Memory-TypeROMless
Mounting-TypeSurface Mount
Base-Product-NumberAT91M55800A
Description
Features
• Incorporates the ARM7TDMI ™ ARM Thumb processor
– High-performance 32-bit RISC architecture
– High-density 16-bit instruction set
– Leader in MIPS/Watt
– Embedded ICE In Circuit Emulation
• 4K bytes internal RAM
• Fully programmable External Bus Interface (EBI)
– Maximum external address space of 64M bytes
– Up to eight chip selects
– Software programmable 8/16-bit external databus
• Eight-level priority, individually maskable, vectored interrupt controller
– Four External interrupts, including a high priority low latency interrupt request
• 32 Programmable I/O lines
• Three-channel 16-bit timer/counter
– Three external clock inputs
– Two multi-purpose I/O pins per channel
• Two USARTs
– Two dedicated Peripheral Data Controller (PDC) channels per USART
• Programmable watchdog timer
• Low-power idle and power-down modes
• Fully static operation: 0 Hz to 33 MHz
• 2.7V to 3.6V operating range
• Available in a 100-lead TQFP package
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈