MOS6020-472MLC
MOS6020-472MLC MOS6020-472MLC - Brand New Coilcraft IC Chips
Get Quote
Buy Now
MOS6020-472MLC
MOS6020-472MLC - Brand New Coilcraft IC Chips
Manufacturer Part No: MOS6020-472MLC Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerCOILCRAFT
Product CategoryIC Chips
SeriesMOS6020
ProductPower Inductors
PackagingReel
Mounting-StyleSMD/SMT
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 85 C
Height2.4 mm
Length6.8 mm
Width6 mm
Tolerance20 %
ShieldingShielded
Test-Frequency100 kHz
Inductance-Frequency4.7 uH
Part-#-AliasesMOS6020-472MLB
Maximum-DC-Current3.1 A
Maximum-DC-Resistance50 mOhms
Self-Resonant-Frequency60 MHz
Core-MaterialFerrite
Product Details
__
[ coilcraft ]
SMT Power Inductor
**Measuring a mere 2 mm high, the MOS6020 family of surface mount power
space-efficient, with a 6 × 7.1 mm footprint. They are available in inductance values from 2.2 µH to 470 µH
with saturation current ratings up to 2.15 Amps. Custom versions up to 4.7 mH are also available.
1. When ordering, please specify packagingcode:
MOS6020-104MXC Packaging:
C=7″ machine-ready reel. EIA-481 embossed plastic tape (500 parts per full reel).
use code letter C instead.
D=13″ machine-ready reel. EIA-481 embossed plastic tape (2000 parts per full reel).
2. Inductance tested at 100 kHz, 0.1 Vrms, 0 Adc using an Agilent/HP 4284A or equivalent.
3. SRF measured using Agilent/HP 8753D network analyzer.
4. DC current at which the inductance drops 30% (typ) from its value without current.
5. Average current for 40°C temperature rise from 25°C ambient.
6. Operating temperature range -40°C to +85°C.
7. Electrical specifications at 25°C.
See Qualification Standards section for environmental and test data.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈