STPS10H100CG
STPS10H100CG STPS10H100CG - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
STPS10H100CG
STPS10H100CG - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: STPS10H100CG In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
MfrSTMicroelectronics
Series-
PackageTube
Product-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeSchottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max100 V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode5A
Voltage-Forward-Vf-Max-If730 mV @ 5 A
SpeedFast Recovery =< 500ns > 200mA (Io)
Current-Reverse-Leakage-Vr3.5 µA @ 100 V
Operating-Temperature-Junction175°C (Max)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseTO-263-3 D²Pak (2 Leads + Tab) TO-263AB
Supplier-Device-PackageD2PAK
Base-Product-NumberSTPS10
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈