RP170N251B-TR-FE
RP170N251B-TR-FE RP170N251B-TR-FE - Brand New RICOH IC Chips
Get Quote
Buy Now
RP170N251B-TR-FE
RP170N251B-TR-FE - Brand New RICOH IC Chips
Manufacturer Part No: RP170N251B-TR-FE In Stock
Product CategoryIC Chips
MfrNisshinbo Micro Devices Inc.
SeriesRP170x
PackageTape & Reel (TR)
Product-StatusActive
Output-ConfigurationPositive
Output-TypeFixed
Number-of-Regulators1
Voltage-Input-Max10V
Voltage-Output-Min-Fixed2.5V
Voltage-Output-Max-
Voltage-Dropout-Max1.08V @ 300mA
Current-Output300mA
Current-Quiescent-Iq40 µA
PSRR-
Control-FeaturesEnable
Protection-FeaturesOver Current Over Temperature
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseSC-74A SOT-753
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Base-Product-NumberRP170
GENERAL DESCRIPTION
The TC55 Series is a family of CMOS low dropout positive voltage regulators which can source up to 250mA of current. The extremely low operating current (1.1µA typical) makes this part the ideal choice for battery operated applications and eliminates the need for an additional shutdown mode. The power consumption of the TC55 is 1000 times lower than in bipolar regulators, significantly extending battery life.
FEATURES
■ Extremely Low Power Consumption 1.1µA (Typ.)
■ Very Low Dropout Voltage .... 120mV typ at 100mA 380mV typ at 200mA
■ Wide Input Voltage Range ..................... 10V (max.)
■ High Output Current .............. 250mA (VOUT= 5.0V)
■ High Accuracy Output Voltage ........................±2% (±1% Semicustom Version)
■ Wide Output Voltage Range .................... 1.1V-6.0V
■ Low Power Consumption ................... 1.1µA (Typ.)
■ Excellent Line Regulation ..................0.2%/V (Typ.)
■ Package Options .. 3-Pin SOT-23A, SOT-89, TO-92
■ Short Circuit Protection
■ Custom Voltages Available from 1.1V to 6.0V in 0.1V Steps for a 2%, and 2.0V to 6.0V for a 1% Tolerance
APPLICATIONS
■ Battery-Powered Devices
■ Cameras and Portable Video Equipment
■ Pagers and Cellular Phones
■ Solar-Powered Instruments
■ Consumer Products
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈