LD39150PT25
LD39150PT25 LD39150PT25 - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LD39150PT25
LD39150PT25 - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LD39150PT25 In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Description
The LD39150 is a fast ultra low drop linear regulator which operates from 2.5V to 6V input supply.
Feature summary
■ 1.5A Guaranteed output current
■ Ultra low dropout voltage (200mV typ. @ 1.5A load, 40mV typ. @300mA load)
■ Very low quiescent current (1mA typ. @ 1.5A load, 1µA max @ 25°C in off mode)
■ Logic-controlled electronic shutdown
■ Current and thermal internal limit
■ ±1.5% Output voltage tolerance @ 25°C
■ Fixed and ADJ output voltages: 1.22V, 1.8V, 2.5V, 3.3V, ADJ. (*see order code)
■ Temperature range: -40 to 125°C
■ Fast dynamic response to line and load changes
■ Stable with ceramic capacitor (see paragraph 7.1, 7.2, 7.3)
■ Available in PPAK, DPAK and DFN8 (4x4mm)
Typical application
■ Microprocessor power supply
■ DSPs power supply
■ Post regulators for switching suppliers
■ High efficiency linear regulator
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈