ATXMEGA32A4-MH
ATXMEGA32A4-MH ATXMEGA32A4-MH - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
ATXMEGA32A4-MH
ATXMEGA32A4-MH - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: ATXMEGA32A4-MH In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesAVR® XMEGA® A4
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.013051 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameXMEGA
Package-CaseQFN-44
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package44-VQFN (7x7)
Number-of-I-O34 I/O
Speed32MHz
EEPROM-Size1K x 8
Core-ProcessorAVR
RAM-Size4K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, IrDA, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.6 V ~ 3.6 V
Core-Size8/16-Bit
Program-Memory-Size32KB (16K x 16)
Data-ConvertersA/D 12x12b, D/A 2x12b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.6 V to 3.6 V
Interface-TypeI2C SPI USART
CoreAVR
Processor-SeriesAVR XMEGA
Data-Bus-Width8 bit/16 bit
Maximum-Clock-Frequency32 MHz
Number-of-ADC-Channels1 ADC Channel
Input/output36 I/O
Data-RAM-Size4 kB
Data-ROM-Size1 kB
Number-of-Timers-Counters5 Timer
ADC-Resolution12 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Data-ROM-TypeEEPROM
Overview
Features
• High-performance, Low-power 8/16-bit Atmel® AVR® XMEGA™ Microcontroller
• Non-volatile Program and Data Memories
– 16 KB - 128 KB of In-System Self-Programmable Flash
– 4 KB - 8 KB Boot Code Section with Independent Lock Bits
– 1 KB - 2 KB EEPROM
– 2 KB - 8 KB Internal SRAM
• Peripheral Features
– Four-channel DMA Controller with support for external requests
– Eight-channel Event System
– Five 16-bit Timer/Counters
Three Timer/Counters with 4 Output Compare or Input Capture channels
Two Timer/Counters with 2 Output Compare or Input Capture channels
High-Resolution Extensions on all Timer/Counters
Advanced Waveform Extension on one Timer/Counter
– Five USARTs
IrDA Extension on one USART
– Two Two-Wire Interfaces with dual address match (I2C and SMBus compatible)
– Two SPIs (Serial Peripheral Interfaces) peripherals
– AES and DES Crypto Engine
– 16-bit Real Time Counter with Separate Oscillator
– One Twelve-channel, 12-bit, 2 Msps Analog to Digital Converter
– One Two-channel, 12-bit, 1 Msps Digital to Analog Converter
– Two Analog Comparators with Window compare function
– External Interrupts on all General Purpose I/O pins
– Programmable Watchdog Timer with Separate On-chip Ultra Low Power Oscillator
• Special Microcontroller Features
– Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection
– Internal and External Clock Options with PLL
– Programmable Multi-level Interrupt Controller
– Sleep Modes: Idle, Power-down, Standby, Power-save, Extended Standby
– Advanced Programming, Test and Debugging Interfaces
PDI (Program and Debug Interface) for programming, test and debugging
• I/O and Packages
– 34 Programmable I/O Lines
– 44 - lead TQFP
– 44 - pad VQFN/QFN
– 49 - ball VFBGA
• Operating Voltage
– 1.6 – 3.6V
• Speed performance
– 0 – 12 MHz @ 1.6 – 3.6V
– 0 – 32 MHz @ 2.7 – 3.6V
Typical Applications
• Industrial control
• Climate control
• Hand-held battery applications
• Factory automation
• ZigBee
• Power tools
• Building control
• Motor control
• HVAC
• Board control
• Networking
• Metering
• White Goods
• Optical
• Medical Applications
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈