1.5SMC530A
1.5SMC530A 1.5SMC530A - Brand New BOURNS TVS
Get Quote
Buy Now
1.5SMC530A
1.5SMC530A - Brand New BOURNS TVS
Manufacturer Part No: 1.5SMC530A In Stock
MOQ: 1pcs
Category: TVS
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryTVS Diodes
Series1.5SMC
TypeZener
PackagingTape & Reel (TR)
Part-Aliases1.5SMC530A-H
Unit-Weight0.007408 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 65 C to + 150 C
Height2.62 mm
Length7.11 mm
Width6.22 mm
Package-CaseDO-214AB, SMC
Operating-Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
ApplicationsGeneral Purpose
Supplier-Device-PackageDO-214AB, (SMC)
Unidirectional-Channels1
Bidirectional-Channels
Voltage-Reverse-Standoff-Typ477V
Breakdown Voltage503.5V
Clamping Voltage725V
Current-Peak-Pulse-10-1000μs2.1A
Power-Peak-Pulse1500W (1.5kW)
Power-Line-ProtectionNo
Capacitance-Frequency-
Pd-Power-Dissipation1.5 kW
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Breakdown-Voltage503.5 V
Clamping-Voltage725 V
Peak-Surge-Current2.1 A
Working-Voltage477 V
PolarityUnidirectional
Descriptios
Features
• 1500W peak pulse power capability at 10/1000μs waveform, repetition rate (duty cycles):0.01%
• Excellent clamping capability
• Low incremental surge resistance
• Typical IR less than 1μA when V BR min>12V
• For surface mounted applications to optimize board space
• Low profile package
• Built-in strain relief
• Typical failure mode is short from over-specified voltage or current
• Whisker test is conducted based on JEDEC JESD201A per its table 4a and 4c
• IEC-61000-4-2 ESD 30kV(Air), 30kV (Contact)
• ESD protection of data lines in accordance with IEC 61000-4-2
• EFT protection of data lines in accordance with IEC 61000-4-4
• Fast response time: typically less than 1.0ps from 0V to BV min
• Glass passivated chip junction
• High temperature to reflow soldering guaranteed: 260°C/40sec
• Plastic package is flammability rated V-0 per Underwriters Laboratories
• Meet MSL level1, per J-STD-020, LF maximun peak of 260°C
• Matte tin lead–free plated
• Halogen free and RoHS compliant
• Pb-free E3 means 2nd level interconnect is Pb-free and the terminal finish material is tin(Sn) (IPC/JEDEC J-STD- 609A.01)
Applications
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈