NCP1009DR2
NCP1009DR2 NCP1009DR2 - Brand New ON Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
NCP1009DR2
NCP1009DR2 - Brand New ON Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: NCP1009DR2 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryIC Chips
Product Details
__
Sub 1.0 V Precision Adjustable Shunt Regulator
The NCP100 is a precision low voltage shunt regulator that is programmable over a voltage range of 0.9 V to 6.0 V. This device features a guaranteed reference accuracy of ±1.7% at 25°C and ±2.6% over the entire temperature range of −40°C to 85°C. The NCP100 exhibits a sharp low current turn−on characteristic with a low dynamic impedance of 0.20 over an operating current range of 100 A to 20 mA.
Features
•Programmable Output Voltage Range of 0.9 V to 6.0 V
•Voltage Reference Tolerance of ±1.7%
•Sharp Low Current Turn−ON Characteristic
•Low Dynamic Output Impedance of 0.2 from 100 A to 20 mA
•Wide Operating Current Range of 80 A to 20 mA
•TO−92 and Space Saving TSOP−5 Package
•Pb−Free Package is Available
Applications
•Reference for Single Cell Alkaline, NiCD and NiMH Applications
•Low Output Voltage (2.3 V) Switching Power Supply Error Amp
•Battery Powered Consumer Products
•Portable Test Equipment and Instrumentation
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈