NJM79M15DL1A-TE1
NJM79M15DL1A-TE1 NJM79M15DL1A-TE1 - Brand New New Japan Radio IC Chips
Get Quote
Buy Now
NJM79M15DL1A-TE1
NJM79M15DL1A-TE1 - Brand New New Japan Radio IC Chips
Manufacturer Part No: NJM79M15DL1A-TE1 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerNew Japan Radio
Product CategoryIC Chips
SeriesNJM79M15
PackagingReel
Unit-Weight0.063493 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameNJM79M1
Output-TypeFixed
Number-of-Outputs1 Output
Pd-Power-Dissipation7500 mW
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
PolarityNegative
Output-Voltage- 15 V
Input-Voltage-MAX- 35 V
Output-Current500 mA
Input-Voltage-MIN- 35 V
Load-Regulation150 mV
Package-CaseTO-252
Line-Regulation80 mV
■ GENERAL DESCRIPTION
The NJM79L00 series of 3-Terminal Negative Voltage Regulators is constructed using the New JRC Planar epitaxial process. These regulators employ internal current-limiting, and thermal-shutdown, making them essentially indestructible. If adequate heat sinking is provided, they can deliver up to 100mA output current. They are intended as fixed voltage regulators in a wide range of applications including local or on-card regulation for elimination of noise and distribution problems associated with single-point regulation.
■ FEATURES
• Internal Short Circuit Current Limit
• Internal Thermal Overload Protection
• Excellent Ripple Rejection
• Guaranteed 100mA Output Current
• Package Outline TO-92, SOT-89
• Bipolar Technology
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈