30BQ040TR
30BQ040TR 30BQ040TR - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
30BQ040TR
30BQ040TR - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: 30BQ040TR In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseDO-214AB, SMC
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMC
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr500μA @ 40V
Voltage-Forward-Vf-Max-If530mV @ 3A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io3A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F230pF @ 5V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Description/ Features
Small foot print, surface mountable
Very low forward voltage drop
High frequency operation
Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈