AT24C02N-10SC-2.5
AT24C02N-10SC-2.5 AT24C02N-10SC-2.5 - Brand New Intel / Altera IC Chips
Get Quote
Buy Now
AT24C02N-10SC-2.5
AT24C02N-10SC-2.5 - Brand New Intel / Altera IC Chips
Manufacturer Part No: AT24C02N-10SC-2.5 Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryIC Chips
CategoriesMemory
Series-
PackagingTube
Part-StatusObsolete
Memory-TypeNon-Volatile
Memory-FormatEEPROM
TechnologyEEPROM
Memory-Size2Kb (256 x 8)
Clock-Frequency400kHz
Write-Cycle-Time-Word-Page5ms
Access-Time900ns
Memory-InterfaceI?C
Voltage-Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier-Device-Package8-SOIC
Base-Part-NumberAT24C02
Description
The AT24C01A/02/04/08/16 provides 1024/2048/4096/8192/16384 bits of serial electrically erasable and programmable read only memory (EEPROM) organized as 128/256/512/1024/2048 words of 8 bits each. The device is optimized for use in many industrial and commercial applications where low power and low voltage operation are essential. The AT24C01A/02/04/08/16 is available in space saving 8-pin PDIP, (AT24C01A/02/04/08/16), 8-Pin MSOP (AT24001A/02), 8-Pin TSSOP (AT24C01A/02/04/08/16), and 8-Pin and 14-Pin JEDEC SOIC (AT24C01A/02/04/08/16) packages and is accessed via a 2-wire serial interface. In addition, the entire family is available in 5.0V (4.5V to 5.5V), 2.7V (2.7V to 5.5V), 2.5V (2.5V to 5.5V) and 1.8V (1.8V to 5.5V) versions.
Features
• Low-Voltage and Standard-Voltage Operation
– 5.0 (VCC = 4.5V to 5.5V)
– 2.7 (VCC = 2.7V to 5.5V)
– 2.5 (VCC = 2.5V to 5.5V)
– 1.8 (VCC = 1.8V to 5.5V)
• Bidirectional Data Transfer Protocol
• 100 kHz (1.8V, 2.5V, 2.7V) and 400 kHz (5V) Compatibility
– Data Retention: 100 Years
– ESD Protection: >3000V
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈