LTC4002EDD-8.4#PBF
Get Quote
Buy Now
LTC4002EDD-8.4#PBF
LTC4002EDD-8.4#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Battery Management ICs
Manufacturer Part No: LTC4002EDD-8.4#PBF In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryBattery Management
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case10-WFDFN Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Battery-ChemistryLithium-Ion
Number-of-Cells2 Cells
Interface-
Supplier-Device-Package10-DFN (3x3)
Fault-Protection-
Current-ChargingConstant - Programmable
Programmable-FeaturesTimer
Electric current collectors-
Battery pack8.4V
Supply Voltage22V
DESCRIPTION
The LTC®4002 is a complete battery charger controller for one (4.2V) or two (8.4V) cell lithium-ion batteries. With a 500kHz switching frequency, the LTC4002 provides a small, simple and efficient solution to fast charge Li-Ion batteries from a wide range of supply voltages. An external sense resistor sets the charge current with ±5% accuracy. An internal resistor divider and precision reference set the final float voltage to 4.2V per cell with ±1% accuracy.
FEATURES
■ Wide Input Supply Range:
4.7V to 22V – 4.2 Version
8.9V to 22V – 8.4 Version
■ High Efficiency Current Mode PWM Controller with 500kHz Switching Frequency
■ ±1% Charge Voltage Accuracy
■ End-of-Charge Current Detection Output
■ 3 Hour Charge Termination Timer
■ Constant Switching Frequency for Minimum Noise
■ ±5% Charge Current Accuracy
■ Low 10µA Reverse Battery Drain Current
■ Automatic Battery Recharge
■ Automatic Shutdown When Input Supply is Removed
■ Automatic Trickle Charging of Low Voltage Batteries
■ Battery Temperature Sensing and Charge Qualification
■ Stable with Ceramic Output Capacitor
■ 8-Lead SO and 10-Lead DFN Packages
APPLICATIONS
■ Portable Computers
■ Charging Docks
■ Handheld Instruments
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈