APL5601-33VI-TRL
APL5601-33VI-TRL APL5601-33VI-TRL - Brand New ANPEC IC Chips
Get Quote
Buy Now
APL5601-33VI-TRL
APL5601-33VI-TRL - Brand New ANPEC IC Chips
Manufacturer Part No: APL5601-33VI-TRL In Stock
General Description
The APL5505/6/7 is micropower, low noise , low dropout regulators with a reset function (regulator input (APL5505) or specific voltage(APL5506/7) monitoring), and internal delay circuit, set to detect 3.9V or 4.2V. Operate from 3V to 6V input voltage and deliver up to 500mA. Typical output noise is just 180uVRMS with an external 0.01uF bypass capacitor connected in BP pin and the typical dropout voltage is only 300mV at 500mA loading. Design with an internal P-channel MOSFET pass transistor, the APL5505/6/7 maintains a low supply current, independent of the load current and dropout voltage. Other features include reverse current protection, thermal-shutdown protection, current limit protection to ensure specified output current and controlled short-circuit current. The APL5505/6/7 regulators come in miniature SOP-8, TSSOP-8 and MSOP-8 packages.
Features
• Low Quiescent Current : 120uA (No load)
• Low Dropout Voltage : 300mV ( [email protected] 500mA)
• Fixed Output Voltage : 1.3V,1.4V,1.5V,1.6V,
1.7V,1.8V,1.9V, 2.0V,2.1V,2.2V,2.3V,2.4V,
2.5V,2.6V,2.7V, 2.8V,2.9V,3.0V,3.1V,3.2V,
3.3V,3.4V.
• Stable with 4.7uF Output Capacitor
• Stable with Aluminum , Tantalum or Ceramic Capacitors .
• Reverse Current Protection
• No Protection Diodes Needed
• Built in Thermal Protection
• Built in Current Limit Protection
• Controlled Short Circuit Current : 50mA
• Fast transient Response
• Short Setting Time
• SOP-8,TSSOP-8 and MSOP-8 Packages.
• Adjustment-free Reset Detection Voltage :
3.9V or 4.2V typ.
• Easy to Set Delay Time from Voltage
Detection to Reset Release.
• Reset and Reset output
Applications
• CD-ROM drive.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈