96R1A-R16-A15L
96R1A-R16-A15L 96R1A-R16-A15L - Brand New BOURNS Rotary Potentiometers, Rheostats
Get Quote
Buy Now
96R1A-R16-A15L
96R1A-R16-A15L - Brand New BOURNS Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer Part No: 96R1A-R16-A15L In Stock
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryRotary Potentiometers, Rheostats
Series96
PackagingTray
Termination-StylePCB Pins
Mounting-TypePanel Mount
Watt2W
TaperLinear
Resistance-Ohms10k
Tolerance±10%
Temperature-Coefficient±150ppm/°C
Adjustment-TypeSide Adjustment
Valve ActuatorSlotted
Actuator-Length0.630" (16.00mm)
Bushing-ThreadM10 x 0.75
Built-in-SwitchNone
Number-of-Gangs1 Gang
Number-of-Turns1 Turn
Rotation300°
Resistive-MaterialCermet
Actuator-Diameter0.236" (6.00mm)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈