MIC5236-3.3YMM
MIC5236-3.3YMM MIC5236-3.3YMM - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC5236-3.3YMM
MIC5236-3.3YMM - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC5236-3.3YMM In Stock
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-MSOP
Voltage-InputUp to 30V
Current-Output150mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.3V @ 150mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
General Description
The MIC5236 is a low quiescent current, µCap low-dropout regulator. With a maximum operating input voltage of 30V and a quiescent current of 20µA, it is ideal for supplying keep-alive power in systems with high-voltage batteries.
Capable of 150mA output, the MIC5236 has a dropout voltage of only 300mV. It can also survive an input transient of –20V to +60V.
Features
• Ultra-low quiescent current (IQ = 20µA @IO = 100µA)
• Wide input range: 2.3V to 30V
• Low dropout:
230mV @50mA;
300mV @150mA
• Fixed 2.5V, 3.0V, 3.3V, 5.0V, and Adjustable outputs
• ±1.0% initial output accuracy
• Stable with ceramic or tantalum output capacitor
• Load dump protection: –20V to +60V input transient survivability
• Logic compatible enable input
• Low output flag indicator
• Overcurrent protection
• Thermal shutdown
• Reverse-leakage protection
• Reverse-battery protection
• High-power SOIC-8 and MSOP-8
Applications
• Keep-alive supply in notebook and portable personal computers
• Logic supply from high-voltage batteries
• Automotive electronics
• Battery-powered systems
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈